Pokud parkety už nevypadají hezky, jsou poškrábané a špinavé. Možnost jak jím vrátit nový vzhled je jejich přebroušení.

Broušení

K vybroušení dřevěné podlahy do požadované hladkosti je nutno provést několik brusů o různé hrubosti. Aby byl výsledek vždy perfektní.

Tmelení

K dosažrní celistvé vrstvy podlahy se parkety vždy po vybroušení tmeli. K vytmelení nežádoucích spár se používá odbroušený prach smíchaný se specíálním tmelícím lakem. Tmel se nanáší na celou plochu speciální stěrkou.

Olej nebo lak na dřevěné podlahy?

Toto je velmi častá otázka nejen mezi uživateli, ale i mezi profesionály. Důvod je ten, že na toto téma neexistuje jednoznačná odpověď.

Pokud se rozhodujete jakým způsobem tedy ošetřit vaši dřevěnou podlahu, měli byste si ujasnit hned několik důležitých aspektů, které vám pomohou určit tu správnou volbu. Nikdy to nebude volba obecně vzato nejlepší. Vaše podlaha, ale bude vhodně ošetřena z hlediska vašich konkrétních požadavků na provoz a vzhled – tedy nejlépe pro vás.

Obecně platí, že podlaha ošetřená oleji zachovává dřevu jeho přírodní vzhled a další jeho příjemné vlastnosti lépe než lak. Ten má ale zase hlavní nespornou výhodu – totiž mnohem snadnější provozní údržbu.

Výrobci chemie pro ošetření dřevěných podlah se více, či méně úspěšně snaží vyvíjet stále nové produkty jak ve skupině laků, či olejů.Tyto moderní technologie se co nejvíce blíží ideálnímu přírodnímu vzhledu – tedy oleji a snadné provozní údržbě – tedy laku.
Vznikají tedy nové moderní trendy v ošetřování dřevěných podlah jako jsou tvrdé voskové oleje, ultramatné laky na vodní bázi apod.

Tato problematika je velice rozsáhlá, nicméně bych zde uvedl zásadní témata pro diskusi jak ošetřit vaší dřevěnou podlahu v bytě či na chatě nebo na chalupě. Obecně:

Lakované plochy

Výhody:

  • velmi snadná a rychlá údržba
  • vyšší odolnost proti špíně, nečistotám a šmouhám po podpatcích
  • výborné protiskluzové vlastnosti

Nevýhody:

  • obtížná lokální oprava

Olejované plochy

Výhody:

  • lepší vzhled dřeva – vynikne přírodní charakter materiálu
  • možnost snadné lokální opravy
  • při změnách vlhkosti podlaha lépe přijímá i vydává vlhkost  / lépe „dýchá“ /

Nevýhody:

  • Je problematické podlahu ošetřit v budoucnu lakem
  • Četnější, dražší a časově náročnější údržba
  • Podstatně vyšší nároky na profesní a odborné znalosti realizační firmy

Z tohoto nejzákladnějšího výčtu kladů a záporů vyplývá hned i několik praktických doporučení.

Uvědomte si vždy, že dřevo je přírodní materiál se specifickými nenahraditelnými vlastnostmi.
Ošetřením povrchu upravujeme vzhled, určujeme způsob údržby a ovlivňujeme životnost naší dřevěné podlahy.
Tedy olejovaný povrch doporučuji všude tam, kde jsou velké změny vzdušné vlhkosti, nižší provozní zatížení a je kladen velký důraz na dokonalý přírodní vzhled podlahy. Lakovaný povrch bych doporučil do prostor, kde je kladen požadavek na protiskluzové vlastnosti / sportovní haly, veřejné prostory /,ale i na chalupě či chatě, kde se nepřezouváme a podlahu chceme snadno udržovat