Koberec vždy tvoří nápadný prvek interiéru. Estetický dojem může nějaký ten „huňáč“ příjemně doladit, při nevhodném výběru ho ale výrazně znetvoří. Výběr by proto měl být uvážený – a to nejen vzhledem k estetice, ale také vzhledem k funkčnosti…

Pro a proti

Nejdříve je třeba zvážit všechna pro a proti. Příjemný pocit útulnosti místnosti s kobercem totiž nemusí vždy pociťovat každý. Také argumenty, že chození po koberci je mnohem příjemnější, dnes už asi příliš neobstojí – například plovoucí podlaha s vytápěním také poskytuje očekávaný komfort.

Koberec vyžaduje jinou péči než třeba parkety, případně jiná podlaha. Pokud raději vytíráte než vysáváte, asi budete vděčni spíše za něco jiného, než je koberec.

Kobercům k dobru je nutno připočíst jeho izolační vlastnosti. Teď nejde o tepelnou, ale spíše o zvukovou bariéru. Koberce velmi dobře tlumí hluk.

Jak je to s prachem?

Názory na vhodnost koberců pro alergiky se různí. Jeden tábor je zavrhuje s tím, že se v nich usazuje prach, který se úklidem nekvalitním vysavačem víří bytem, že jsou domovem roztočů a jiné havěti a tudíž pro alergiky nevhodné.

Druhá strana se však koberců zastává, protože zachytáváním jemného prachu v bytě snižují jeho koncentraci v ovzduší. Pokud si pořídíte koberec s nízkým vlasem a budete dbát na důkladnou údržbu a úklid, může být pro alergiky vhodnější než holá podlaha.

Vlastnosti koberce určuje nejen materiál

Vlastnosti koberce určují nejen materiály, ale rovněž i samotná technologie výroby. Nejčastěji se používá syntetických vláken, která lépe drží tvar a mnohdy mohou být levnější variantou. Také mívají dobré optické a akustické vlastnosti. Koberce z nylonu (polyamidu) jsou trvanlivé, pružné a odolné vůči špíně.

Z přírodních materiálů se pro výrobu koberců používají nejčastěji vlna nebo hedvábí, ale i méně běžné materiály jako bavlna, sisal nebo dokonce kokosové vlákno. Většinou jsou náročnější na údržbu, mají menší životnost, zato jsou velice reprezentativní. Za pocit luxusu je většinou třeba si připlatit. Snahou o propojení předností obou možností je kombinace tradičních a syntetických materiálů.

Střih nebo smyčka

Samotná vlákna pak mohou být upravena trojím základním způsobem:

  • smyčka – smyčky vytvořené z vláken mohou být stejně vysoké či nepravidelné (strukturované). Takové koberce bývají velmi trvanlivé
  • střižený vlas – konce smyček se sestříhají tak, aby se vlákna napřímila. Tyto koberce jsou o něco dražší, protože materiál by měl být dostatečně hustý. Náklady se ale vracejí v podobě luxusního vzhledu i příjemného používání – vypadají jako sametové
  • kombinace – umožňuje vytvářet zajímavé vzory.

Čím je hustota vláken větší, tím je koberec příjemnější a odolnější. S hustotou stoupá i odolnost vůči oděru. Tyto charakteristiky udává povrchová váha vlasu a hustota šití.

Koberec potřebuje péči

Aby koberec dlouho vydržel (nejen užitnými kvalitami, ale i barevně), je potřeba věnovat mu dostatečnou pozornost. Hlavně pravidelně vysávejte, nejlépe dvakrát až třikrát týdně. Jednou za čas mu také dopřejte hloubkovou očistu. Na koberce s nízkým vlasem (mimo bavlněných), vystačíte se suchou metodou – použijete pouze prášek, který na sebe naváže prach i nečistoty. Mokrou cestu snesou všechny druhy. Na trhu je dostatečný výběr vhodných čisticích prostředků. Nejúčinnější je však strojové čištění. Horká voda se saponátem uvolní nečistoty, které okamžitě odsajete.